Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/ardg/domains/pieknaty24.pl/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210 Badanie EEG - podstawa skutecznej diagnozy Twojego dziecka - pieknaty24.pl
wtorek, Listopad 24, 2020

Badanie EEG – podstawa skutecznej diagnozy Twojego dziecka

Wiele schorzeń ma swoje podłoże w nieprawidłowym działaniu nerwów w mózgu. Tam też odbijają się wszystkie przebyte dolegliwości i choroby. Mózg jest więc znakomitym źródłem informacji, dzięki któremu można zdiagnozować dolegliwość i dobrać odpowiednie leczenie. Badaniem na rozpoznanie wielu chorób u dzieci jest EEG, które wykorzystuje ogromne możliwości rejestracyjne mózgu. Czym dokładnie jest badanie EEG oraz jak wygląda? Odpowiedzi na te pytania udzielili nam lekarze Centrum Medycznego Medintel w Warszawie.

Wszystko o elektroencefalografie

Elektroencefalograf, bo tak nazywa się urządzenie wykorzystywane przy badaniu EEG dziecka, zapisuje czynność mózgu małego pacjenta. Rejestruje wszelkie zmiany elektryczne, do których doszło w komórkach mózgu. W ten sposób lekarz jest w stanie określić przyczynę i zdiagnozować chorobę. Badanie przeprowadza się we śnie oraz w stanie czuwania, a dzięki połączeniu zapisu grafoelementów z jednoczesną rejestracją video, jest ono niezwykle szczegółowe i precyzyjne.

Jak zapewniają specjaliści z Centrum Medycznego Medintel, badanie EEG jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Dziecku zakłada się na głowę specjalny czepek, do którego przyczepionych jest szereg elektrod. Na początku (przez 60 minut) analizuje się pracę mózgu malucha podczas snu, a następnie w stanie czuwania (od 30 do 40 minut). W tym czasie mały pacjent wykonuje proste polecenia lekarza, takie jak otwarcie i zamknięcie oczu czy wykonywanie głębokich oddechów. Szczegółów na temat przeprowadzania badania dowiesz się ze strony: http://medintel.com.pl/oferta/badanie-eeg/.

Przygotowanie do badania

Jednym z najważniejszych etapów przed badaniem elektroencefalografem jest odpowiednie przygotowanie dziecka. Ze względu na to, że część badania przeprowadzana jest w trakcie snu, maluch musi spokojnie usnąć w gabinecie. Dlatego starsze dzieci powinny przyjść na badanie po bezsennej nocy, zaś pacjenta do 5 roku życia należy wybudzić na tyle wcześnie, aby później zasnął. Nie wolno jednak przychodzić na badanie ze śpiącym dzieckiem. Jest to możliwe tylko w przypadku noworodków i niemowląt.

Przed badaniem dziecko powinno być najedzone. W ten sposób podczas badania będzie spokojniejsze i szybciej zaśnie, szczególnie gdy pacjentem jest niemowlę karmione piersią. Do badania można zaś podejść tylko w dobrym stanie zdrowia. Dziecko nie może być diagnozowane, jeśli w danym momencie jest przeziębione lub przechodzi infekcję.

Przed badaniem warto zgłosić lekarzowi wszystkie czynniki, które mogą przeszkodzić w przeprowadzeniu EEG. Szczególnie wtedy, gdy dziecko cierpi na zaburzenia rozwoju psycho-motorycznego, autyzm czy nadpobudliwość. W ten sposób specjaliści będą mogli przeprowadzić indywidualny tok badania. Lekarze Centrum Medycznego Medintel wskazują, że diagnoza dzieci z takimi schorzeniami przeprowadzana jest wyłącznie podczas snu.

Kiedy warto skorzystać z EEG?

Do badania EEG należy podejść, gdy dziecko choruje na padaczkę, miewa silne bóle głowy i zawroty oraz zaburzenia naczyniowe. O diagnozie elektroencefalografem warto również pomyśleć po przebytych urazach i zatruciach. EEG sprawdza się podczas kwalifikacji do szczepień i uprawiania sportów ekstremalnych, ponieważ daje szczegółowy raport na temat stanu zdrowia dziecka. Dzięki korelacji grafoelementów z kondycją malucha można w łatwy sposób wykryć stany napadowe.

Zapis czynności mózgu jest drukowany natychmiast po przeprowadzeniu badania. Na opis i szczegółowe zalecenia lekarza czeka się zaś do kilku dni. Jeśli rodzic zdecyduje się na zapis video, który wydłuża badanie o godzinę, to do wyników dołącza się również płytę z nagraniem. EEG jest często podstawą do skutecznego rozpoznania choroby i może być kluczowe dla dobrania odpowiedniego leczenia. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat elektroencefalografu oraz innych badań, to polecamy stronę: http://medintel.com.pl/.