Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/ardg/domains/pieknaty24.pl/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210 Zadbaj o swoje zęby by móc cieszyć się zdrowiem! | Smile Design Clinic
niedziela, Sierpień 01, 2021

Choroby zębów i przyzębia a ryzyko wystąpienia chorób onkologicznych

Kondycja naszej jamy ustnej wraz z zębami i przyzębiem świadczy nie tylko o stanie naszej higieny stomatologicznej, ale także o aktualnym stanie zdrowia całego organizmu. Wiele chorób wewnętrznych objawia się we wczesnym stadium ich rozwoju właśnie zaburzeniami w obrębie jamy ustnej. Zdarza się, że to lekarz stomatolog zwraca po raz pierwszy uwagę pacjentowi na konieczność konsultacji onkologicznej i potrzebę wykonania badań szczegółowych w tym zakresie. A zatem regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to nie tylko dbałość o zdrowy i piękny uśmiech, ale i szansa na wczesne rozpoznanie chorób nerek, wątroby i serca oraz różnego typu zmian nowotworowych. Stomatolodzy ze Smile Design Clinic zwracają uwagę, że na podstawie badań epidemiologicznych Oral Health Foundation wiemy obecnie, iż zapalenie przyzębia u kobiet trzykrotnie zwiększa u nich ryzyko wystąpienia raka piersi. Niewyleczone zęby dwukrotnie zwiększają natomiast ryzyko zawału u obu płci. Dane te nie pozwalają nam na obojętność i ignorowanie kluczowej dla zdrowia całego organizmu kondycji jamy ustnej, zębów i przyzębia.

Badania brytyjskie

Badania przeprowadzone na wniosek brytyjskiej Oral Health Foundation jednoznacznie potwierdziły, że kobiety borykające się z chorobami przyzębia trzykrotnie częściej zapadały na nowotwory piersi. Dr Nigel Carter, szef Fundacji, twierdzi, że mechanizm tworzenia się nowotworu oparty jest w tym przypadku na rozsiewaniu w organizmie kobiety infekcji z jamy ustnej, która wędruje do innych tkanek organizmu. Ten mechanizm rozszerzania się stanów zapalnych w całym organizmie sprzyja procesom kancerogennym, czyli powodującym występowanie raka. Fundacja zamierza pogłębić badania w tym zakresie, bo dotychczasowe dane naukowe alarmują o możliwości szerzenie się nowotworów sutków i gruczołów mlekowych w piersiach kobiecych właśnie z powodu chorób przyzębia. Dotychczas badaniami nie byli objęci mężczyźni, ale nie jest wykluczone, że dotyczy ich ten sam problem, bowiem zapadalność na raka gruczołów piersiowych wśród mężczyzn także jest coraz wyższa.

Brytyjczycy

Według danych naukowych Oral Health Foundation aż 50% dorosłych Brytyjczyków cierpi na choroby przyzębia, a u 15% z nich choroby te są zaawansowane i wykazują wyjątkowo duże ryzyko korelacji pozytywnej z występowaniem nowotworów piersi. To bardzo poważny problem społeczny, dlatego Fundacja bije na alarm i prowadzi liczne działania badawcze w tym zakresie.

Choroby dziąseł potęgują ryzyko zachorowalności na raka żołądka

Jak informują eksperci ze Smile Design Clinic lekceważone i nieleczone choroby dziąseł są przyczyną zwiększania ryzyka zachorowalności na raka żołądka. Wyniki badań potwierdzających tę, znaną stomatologom z obserwacji gabinetowych, hipotezę potwierdziły rezultaty prac naukowych opublikowane na łamach czasopisma „Journal of Periodontology”. Zespół naukowców z New York University of Dentistry poddał szczegółowym badaniom 35 osób z wykrytymi procesami nowotworowymi w żołądku określanymi mianem stanu przedrakowego. Grupę kontrolną stanowiły osoby wolne od tych problemów zdrowotnych. Aż u 32% osób z grupy ze zmianami nowotworowymi stwierdzono krwawienie z dziąseł i inne zmiany w obrębie przyzębia, takie jak opuchlizny i zasinienia dziąseł. U osób bez zmian nowotworowych krwawienia z dziąseł występowały tylko epizodycznie. Krwawieniom wśród osób z chorobami nowotworowymi towarzyszyła obecność bakterii nazębnych w spotęgowanych proporcjach względem osób zdrowych. Z badań tych wynika, że przesiewowe badania stomatologiczne mogą być także skutecznym narzędziem wczesnej i średniej diagnostyki onkologicznej.

Badania szwedzkie

Również badacze ze szwedzkiego Instytutu Karolinska doszli do podobnych wniosków o związku pomiędzy chorobami przyzębia a występowaniem zmian nowotworowych. W tym największym w Szwecji instytucie badań biomedycznych dowiedziono eksperymentalnie, że pacjentki po utracie zębów i towarzyszącym chorobom dziąseł były aż 11 razy bardziej narażone na wystąpienie i rozwój nowotworu piersi w porównaniu z pacjentkami, które na bieżąco leczyły zęby i przyzębie. Wyniki tych badań nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że zdrowe zęby sprzyjają profilaktyce antynowotworowej i wspierają leczenie nowotworów we wczesnym stadium rozwoju.

Przeczytaj więcej na: http://www.smiledesignclinic.pl/.