Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/ardg/domains/pieknaty24.pl/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210 Grzybica paznokci - jak sobie z nią poradzić?
piątek, Styczeń 28, 2022

Grzybica paznokci – wstydliwy problem wielu ludzi

Grzybica paznokci to choroba zakaźna wywołana przez grzyby, głównie przez dermatofity, drożdżaki i pleśniowce, które znalazły w ludzkim organizmie warunki sprzyjające penetracji i rozwojowi. Choroba ta dotyka coraz więcej osób i staje się dosyć powszechnym problemem. Jak poradzić sobie z grzybicą paznokci? Leczenie nie jest łatwe, ale jest jak najbardziej możliwe.

Jak rozpoznać grzybicę paznokci?

Pierwszym objawem grzybicy paznokci jest zmiana zabarwienia paznokcia. Staje się on nieprzejrzysty, czyli przestaje prześwitywać przez niego różowa skóra palca. Płytka paznokcia zaczyna oddzielać się od łożyska, staje się zgrubiała, nierówna, krucha i łamliwa, zmienia zabarwienie na żółte lub brązowawe. Paznokieć staje się wrażliwy na ucisk, a stopy zaczynają brzydko pachnieć przez bakterie zalegające pod paznokciem. Wszystko to jest znakiem, że prawdopodobnie masz problem z grzybicą paznokci i powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza, aby nie dopuścić do dystrofii, czyli całkowitego zaniku paznokcia.

Grzybica paznokci – leczenie

Widząc pierwsze objawy rozprzestrzeniania się grzybów na płytce paznokcia należy wybrać się do lekarza specjalisty, który dobierze odpowiednie środki i preparaty. Coraz częściej pacjenci zamiast zgłaszać się do dermatologów wybierają wizyty w gabinetach podologicznych. Kim jest podolog? Jest to specjalista zajmujący się zapobieganiem patologicznym zmianom w obrębie stóp, diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp. Podczas wizyty u podologa zostanie przeprowadzone badanie mykologiczne polegające na zebraniu zeskrobin z płytki paznokcia i dokładnym ich zbadaniu, które pozwoli na dobranie odpowiedniej kuracji. Podolog dokładnie oczyści paznokcie oraz bezboleśnie usunie zgrubiałe miejsca na paznokciu grzybiczym.

Jak zapobiegać grzybicy paznokci?

Aby zapobiegać powstawaniu i rozprzestrzenianiu się grzybicy należy zdać sobie sprawę, że jej rozwojowi sprzyjają przede wszystkim ciepło i wilgoć – niestaranne wycieranie stóp po myciu, chodzenie w nieprzewiewnych butach i noszenie skarpet z tworzywa sztucznego. Jak dodają specjaliści podologii z Kerpro, również skaleczenie, uszkodzenie płytki paznokcia i jego zbyt krótkie obcięcie może sprawić, że rozwinie się grzybica. Grzybicą paznokci jest też dosyć łatwo się zarazić – na basenie, w saunie oraz przez noszenie cudzego obuwia lub skarpet.

Grzybica paznokci – leki bez recepty

Wizyta u specjalisty jest konieczna w przypadku jakiejkolwiek grzybicy, jednak warto wiedzieć, że możemy również sięgnąć po preparaty wspomagające tę walkę. Najlepiej jest sięgnąć po specjalistyczne produkty jak np. Pedibaerh, numer jeden wśród preparatów do zwalczania chorób stóp, z profesjonalnych sklepów podologicznych:

  • Pedibaehr Podo-Forte – preparat do grzybicy paznokci w formie płynu zawierający olejek z drzewa herbacianego, kwas salicylowy i alantolinę. Działa antygrzybiczo i antybakteryjnie, dokładnie osusza i odparowuje wilgoć.
  • Pedibaehr Nail Care – odżywka o działaniu przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym, dzięki której paznokcie odzyskują blask i gładkość
  • Protoman Procter – żel w sprayu na bazie krzemianu, chlorku sodu o stężeniu 0,07% i podchlorynu sodu, co ważne bez zawartości alkoholu, chroni przed czynnikami wywołującymi grzybice stóp i paznokci.