Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/ardg/domains/pieknaty24.pl/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210 Jak pozbyć się żylaków? - pieknaty24.pl
niedziela, Sierpień 01, 2021

Jak pozbyć się żylaków?

Żylaki to nie tylko defekt kosmetyczny, który szpeci i odbiera pewność siebie. To również poważny problem zdrowotny, który gdy nie jest leczony, może doprowadzić do ciężkich i bardzo bolesnych powikłań. Leczenie żylaków można prowadzić zachowawczo, ale jeżeli ich stadium jest już zaawansowane, jedyną możliwością są zabiegi chirurgiczne, polegające na ich usunięciu. Żylaki to nic innego jak żyły zmienione chorobotwórczo, które uległy rozszerzeniu i skręceniu. Krew nie przepływa w nich prawidłowo, powodując powstawanie żylaków. Najczęstszym powodem tego typu zmian, są przebyte choroby, prowadzenie siedzącego lub stojącego trybu życia, a także ciąża.

 

Żylaki kończyn dolnych

Powstają w skutek nieprawidłowego działania zastawek, będących zabezpieczeniem przed tym, by krew płynąca w żyłach kończyn dolnych, nie cofała się w dół, tylko płynęła w kierunku serca. Przy uszkodzeniu zastawek, zdarza się, że krew pod wpływem oddziaływania na nią grawitacji, spływa z powrotem w dół i zalega w żyłach. Ulegają one pod jej wpływem rozciągnięciu, a nawet skręceniu, co powoduje, że powstają żylaki. Żylaki w stanie zaawansowanym leczy się operacyjnie. Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia takich operacji, w przypadku których stosować można jedynie leczenie zachowawcze, są: ciąża, skaza krwotoczna, znaczna niedrożność i niedokrwienie tętnicze w nogach, choroby infekcyjne, obrzęki o podłożu limfatycznym. Zabieg chirurgicznego leczenia żylaków – http://www.chirurgiaplastycznabydgoszcz.pl/zabiegi/chirurgia-ogolna – jest jedynym sposobem, dzięki którym można się ich pozbyć i który jednocześnie jest gwarancją na nie powrócenie choroby. Jednak zabiegi chirurgiczne usuwają tylko miejsca zmienione chorobowo, w których po właściwym wykonaniu zabiegu, choroba nie nawraca. Jednak te zabiegi niwelują tylko skutki choroby, a nie jej przyczyny. Stąd zdarza się, że po operacji żylaki pojawiają się w miejscu, które podczas operacji nie było zmienione chorobotwórczo.

 

Metoda Babcocka w usuwaniu żylaków

Jest to nic innego jak usunięcie żyły odpiszczelowej metodą strippingu oraz wszelkich powstałych w skutek niewydolności żylaków i jednoczesne przecięcie niewydolnych żył. Żyłę odpiszczelową podwiązuje się w miejscu, gdzie dochodzi do jej połączenia z żyłą udową. Następnie w procesie operacji w okolicy kostki do początku tej żyły wprowadza się specjalną sondę, którą przepuszcza się żyłą, aż do momentu podwiązania. Za pomocą przywiązanej do dwóch zakończeń żyły sondy, usuwa się żyłę. Następnie usuwa się żylaki przez małe nacięcia na skórze i przecina wszystkie uszkodzone żyły przeszywające.

Usuwanie żylaków metodą zamrażania oraz koagulacji

Metoda zamrażania sprawdza się również w usuwaniu żylaków. W przypadku tej operacji, w sondzie stosuje się końcówkę, która ma możliwość chłodzenia. W żyle po wprowadzeniu sondy stosuje się chłodzenie aż do zamrożenia, które powoduje przyklejenie żyły do sondy i jej usuniecie. Żyłę odpiszczelową można również tylko zamrozić, co spowoduje jej obkurczenie się i zarośnięcie. Podobne efekty zamknięcia się chorobowo zmienionej żyły, można uzyskać, stosując koagulację, czyli podwyższoną temperaturę, którą wytwarza się w żyle za pomocą specjalnej elektrody. Kolejnym sposobem jest również zastosowanie w tym celu światła laserowego lub pary wodnej.

 

Żylaki odbytu – hemoroidy

Kolejnym problemem zdrowotnym, który jest dla pacjentów bardzo wstydliwy, są hemoroidy czyli żylaki odbytu. W mało zaawansowanej formie, pomaga leczenie za pomocą maści i leków zmniejszających obrzęk i uszczelniających naczynia krwionośne. W przypadku choroby o nasileniu średniozawansowanym, stosuje się leczenie powstrzymujące wypadanie żylaków, poprzez zastosowanie skleroterapii, polegającej na wstrzyknięciu w żylaki leków, które je zwapniają. Kolejnym sposobem są gumowe podwiązki, które powodują martwicę i wypadnięcie hemoroidów. Ten sam efekt można osiągnąć stosując promieniowanie podczerwone. W chorobie zaawansowanej stosuje się leczenie chirurgiczne, mające na celu wycięcie zmienionych chorobotwórczo żył.

Więcej informacji o tym, jak pozbyć się żylaków na: http://www.chirurgiaplastycznabydgoszcz.pl/.