wtorek, Październik 26, 2021

Niechirurgiczne metody leczenia paradontozy

Jak informują specjaliści ze Smile Design Clinic w Warszawie, większość dorosłych Polaków nie wie, jakie są przyczyny paradontozy, a sam termin budzi ich strach. Tymczasem paradontozy da się uniknąć, a jej wczesne rozpoznanie może pomóc również w uniknięciu leczenia chirurgicznego. Warto sobie uświadomić, że skomplikowane i kosztowne procedury chirurgii szczękowej, czyli periodontologii, nie są jedynym wyjściem w leczeniu paradontozy. Warunkiem jest tu – jak zawsze w sprawach troski o zdrowie naszego organizmu – wczesne rozpoznanie choroby, możliwe dzięki profilaktyce stomatologicznej i codziennej higienie jamy ustnej.

Paradontoza to choroba zaniedbanego przyzębia

Do alarmujących symptomów paradontozy należą: zasinienia, zaczerwienienia, opuchnięcia, a w szczególności krwawienia dziąseł oraz ich swędzenie i ból. Sygnałem ostrzegawczym jest też podkrwawianie dziąseł podczas jedzenia twardych potraw, szczotkowania i nitkowania zębów oraz krew obecna w wypluwanym płynie do płukania ust. Każde krwawienie z dziąseł jest niebezpieczne, gdyż może być również przyczyną powstania groźnych infekcji i stanów zapalnych. Zawsze należy je obserwować i konsultować ze stomatologiem. Innym, łatwym do uchwycenia w codziennej toalecie jamy ustnej sygnałem ostrzegawczym jest tak zwane cofanie się dziąseł. Jeśli widzisz, że twój ząb wystaje z obsuniętego dziąsła, obserwuj go i niezwłocznie udaj się do stomatologa. Odczuwalnym czynnikiem ryzyka zachorowania na paradontozę jest także nadwrażliwość dziąseł i zębów na zimne, gorące, kwaśne i słodkie napoje oraz pokarmy. Jeśli jedzenie i picie jest przyczyną twojego bólu, reaguj, to nie może być normalny stan jamy ustnej.

Halitoza, czyli brzydki zapach z ust

Bardzo ważnym sygnałem ostrzegawczym w wykrywaniu i leczeniu paradontozy jest nieprzyjemny zapach z ust, czyli halitoza. To ważny symptom, który należy skontrolować natychmiast nie tylko u stomatologa, lecz także lekarza rodzinnego, gdyż może być zwiastunem chorób narządów wewnętrznych, takich jak nowotwory wątroby, trzustki i nerek. Halitoza towarzyszy także niektórym postaciom chorób pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych, wśród nich objawowej postaci kamicy woreczka żółciowego. Kamica woreczka żółciowego bywa również przyczyną paradontozy.

Płukanki ziołowe

Ważnym elementem terapii paradontozy są systematyczne, wykonywane nawet pięć razy dziennie, płukanki jamy ustnej przy użyciu naturalnych preparatów ziołowych lub wywarów ze świeżych, ewentualnie suszonych ziół.

Jakie zioła stosować do płukanek jamy ustnej?

Do płukanek jamy ustnej stomatolodzy zalecają używanie kłącza pięciornika, liści szałwii i mięty pieprzowej, koszyczków rumianku, kwiatów czarnego bzu i kory dębu. Świeże zioła należy zalać wrzącą wodą i odstawić na kwadrans do zaparzenia. Następnie, po wystygnięciu naparu (godzina do dwu), przeprowadzamy płukankę. Z przyczyn organizacyjnych napar można przygotować wieczorem, odstawić i używać go w porcjach przez następną dobę. Nie należy go jednak przechowywać dłużej niż dwie doby, gdyż w wodzie mogą rozwinąć się szkodliwe mikroorganizmy. Zdarza się, że w wodzie stojącej w kuchni rozmnażają się nawet ameby. Warto więc parzyć zapas ziół do płukanek raz na dobę. Wtedy będzie całkowicie bezpieczny.  

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o: parodontozie i sposobach jej zapobiegania proponowanych przez specjalistów ze Smile Design Clinic w Warszawie.