Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/ardg/domains/pieknaty24.pl/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210 Odbudowa zębów po leczeniu endodontycznym
piątek, Styczeń 28, 2022

Odbudowa zębów po leczeniu endodontycznym

Leczenie endodontyczne, zwane także kanałowym, polega na leczeniu zapaleń miazgi zęba, czyli nerwu i naczyń krwionośnych znajdujących się w jego wnętrzu. Po takiej interwencji stomatologicznej zawsze konieczne jest odbudowanie zęba. O odbudowie należy myśleć już w trakcie leczenia, ponieważ tuż po jego zakończeniu niezbędne będzie jej szybkie wykonanie.

Kiedy konieczne jest leczenie endodontyczne?

Leczenie endodontyczne jest konieczne w przypadku, kiedy stan zapalny obejmuje miazgę zęba. Specjaliści z kliniki Smile Design Clinic podkreślają, że stan chorobowy miazgi nie zawsze musi wiązać się z odczuciami bólowymi. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby.

Jak wygląda leczenie kanałowe? Podstawowe informacje

Lekarz stomatolog na początku musi otworzyć i dokładnie oczyścić kanały zębowe oraz komorę zęba z chorej miazgi. Długość kanałów zostaje wcześniej ustalona na podstawie zdjęcia rentgenowskiego lub przy pomocy specjalnego urządzenia do mierzenia długości kanałów. Po oczyszczeniu kanał wypełnia się gutaperką – ważne, aby został  bardzo szczelnie zamknięty i zabezpieczony. Chodzi przede wszystkim o to, żeby bakterie nie przenikały w leczone miejsca.

Leczenie endodontyczne przy pomocy mikroskopu

Mikroskop podczas leczenia endodontycznego pozwala uzyskać dokładny obraz kanałów zębowych, dzięki czemu lekarz może bardzo precyzyjnie  przeprowadzić ich oczyszczanie. Taki sprzęt zwiększa szanse na osiągnięcie skutecznego leczenia, daje także stomatologowi duży komfort pracy. Mikroskop wykorzystuje się w klinice Smile Design Clinic w Warszawie, przy jego pomocy można wyleczyć zęby jedno-, dwu-, trzy- i czterokanałowe.

Warto również dodać, że leczenie kanałowe odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie jest bolesne dla pacjenta.

Odbudowa zęba po leczeniu endodontycznym

Odbudowa zęba jest koniecznym warunkiem powodzenia leczenia kanałowego, ponieważ stanowi szczelną barierę dla bakterii, które mogłyby przedostać się do kanałów.  Wybór rodzaju uzupełnień na leczone zęby zależy od liczby zachowanych tkanek. Przy rozległych ubytkach zaleca się wykonanie korony protetycznej, a przy mniejszej destrukcji tkanki  proponowane są wypełnienia inlay/onlay/overlay. Odbudowę najlepiej wykonać z kompozytu lub materiału ceramicznego.

Inlay, onlay, overlay – to wypełnienia korony zęba, wykonane z kompozytu lub porcelany. Mocuje się je przy pomocy cementu lub specjalnego kleju. Są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych wypełnień, ponieważ charakteryzują się dużą trwałością i odpornością na uszkodzenia. Specjaliści z kliniki Smile Design Clinic dodają, że ich dodatkowym atutem jest bardzo naturalny wygląd.

Leczenie kanałowe bardzo często jest koniecznością, ale daje ogromne szanse na uratowanie chorego zęba. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom może być bardzo precyzyjnie wykonane, skuteczne i, co ważne, komfortowe dla pacjenta. Leczenie endodontyczne zawsze wiąże się z mniejszą lub większą ingerencją w tkanki zęba, dlatego konieczne jest wykonanie jego odbudowy. Współczesne techniki pozwalają na trwałe i estetyczne odbudowanie zębów.