wtorek, Październik 26, 2021

Niechirurgiczne metody leczenia paradontozy

Jak informują specjaliści ze Smile Design Clinic w Warszawie, większość dorosłych Polaków nie wie, jakie są przyczyny paradontozy, a sam termin budzi ich strach. Tymczasem paradontozy da się uniknąć, a jej wczesne rozpoznanie może pomóc również w uniknięciu leczenia chirurgicznego. Warto sobie uświadomić, że skomplikowane i kosztowne procedury chirurgii szczękowej, czyli periodontologii, nie są jedynym wyjściem w leczeniu paradontozy. Warunkiem jest tu – jak zawsze w sprawach troski o zdrowie naszego organizmu – wczesne rozpoznanie choroby, możliwe dzięki profilaktyce stomatologicznej i codziennej higienie jamy ustnej.

Paradontoza to choroba zaniedbanego przyzębia

Do alarmujących symptomów paradontozy należą: zasinienia, zaczerwienienia, opuchnięcia, a w szczególności krwawienia dziąseł oraz ich swędzenie i ból. Sygnałem ostrzegawczym jest też podkrwawianie dziąseł podczas jedzenia twardych potraw, szczotkowania i nitkowania zębów oraz krew obecna w wypluwanym płynie do płukania ust. Każde krwawienie z dziąseł jest niebezpieczne, gdyż może być również przyczyną powstania groźnych infekcji i stanów zapalnych. Zawsze należy je obserwować i konsultować ze stomatologiem. Innym, łatwym do uchwycenia w codziennej toalecie jamy ustnej sygnałem ostrzegawczym jest tak zwane cofanie się dziąseł. Jeśli widzisz, że twój ząb wystaje z obsuniętego dziąsła, obserwuj go i niezwłocznie udaj się do stomatologa. Odczuwalnym czynnikiem ryzyka zachorowania na paradontozę jest także nadwrażliwość dziąseł i zębów na zimne, gorące, kwaśne i słodkie napoje oraz pokarmy. Jeśli jedzenie i picie jest przyczyną twojego bólu, reaguj, to nie może być normalny stan jamy ustnej.

Halitoza, czyli brzydki zapach z ust

Bardzo ważnym sygnałem ostrzegawczym w wykrywaniu i leczeniu paradontozy jest nieprzyjemny zapach z ust, czyli halitoza. To ważny symptom, który należy skontrolować natychmiast nie tylko u stomatologa, lecz także lekarza rodzinnego, gdyż może być zwiastunem chorób narządów wewnętrznych, takich jak nowotwory wątroby, trzustki i nerek. Halitoza towarzyszy także niektórym postaciom chorób pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych, wśród nich objawowej postaci kamicy woreczka żółciowego. Kamica woreczka żółciowego bywa również przyczyną paradontozy.

Płukanki ziołowe

Ważnym elementem terapii paradontozy są systematyczne, wykonywane nawet pięć razy dziennie, płukanki jamy ustnej przy użyciu naturalnych preparatów ziołowych lub wywarów ze świeżych, ewentualnie suszonych ziół.

Jakie zioła stosować do płukanek jamy ustnej?

Do płukanek jamy ustnej stomatolodzy zalecają używanie kłącza pięciornika, liści szałwii i mięty pieprzowej, koszyczków rumianku, kwiatów czarnego bzu i kory dębu. Świeże zioła należy zalać wrzącą wodą i odstawić na kwadrans do zaparzenia. Następnie, po wystygnięciu naparu (godzina do dwu), przeprowadzamy płukankę. Z przyczyn organizacyjnych napar można przygotować wieczorem, odstawić i używać go w porcjach przez następną dobę. Nie należy go jednak przechowywać dłużej niż dwie doby, gdyż w wodzie mogą rozwinąć się szkodliwe mikroorganizmy. Zdarza się, że w wodzie stojącej w kuchni rozmnażają się nawet ameby. Warto więc parzyć zapas ziół do płukanek raz na dobę. Wtedy będzie całkowicie bezpieczny.  

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o: parodontozie i sposobach jej zapobiegania proponowanych przez specjalistów ze Smile Design Clinic w Warszawie. 

Kiedy panom zaczyna brakować włosów – Smart Graft

Zauważyłeś, że Twoja fryzura przerzedza się, z tyłu głowy tworzy się niechciana tonsura, a koledzy z podobnym problemem zaczynają się czesać ,,na pożyczkę”? To nie rozwiązanie dla prawdziwego mężczyzny! Zwróć sobie gęstość włosów za pomocą urządzenia Smart Graft. Implantacja nowych kosmyków bez użycia skalpela oraz niechcianych konsekwencji (ból, szwy, blizny) może przebiegać nie tylko na głowie. Jeżeli zawsze marzyłeś o owłosionej klatce piersiowej lub prawdziwie męskim zaroście na twarzy, teraz możesz to mieć. Zainteresuj się już dziś nieinwazyjną implantacją włosów Smart Graft dla Panów.

Smart Graft – co to za technologia?

Smart Graft to sterylny, innowacyjny system Hi-Tech przeznaczony do przeszczepu włosów, który pozwala na niemal bezbolesne pobranie, a następnie przechowywanie odpowiednio nawilżonych włosów przed ich wszczepieniem w określony obszar skóry. Specjalnie dedykowana do tego pompa oraz szeroki zestaw głowic zabiegowych umożliwiają bezpieczną ekstrakcję włosów, nie powodując ich uszkodzenia. Smart Graft wyposażony jest w system przeliczania implantowanych włosów, a sama technologia jest dużo skuteczniejsza i zdecydowanie nowocześniejsza niż niegdysiejsze sposoby uzupełniania zarostu. Uzyskany podczas transplantacji włosów metodą Smart Graft wynik zaskakuje naturalnością. Kosmyki, implantowane m.in. w okolice zakoli, na twarz i klatkę piersiową, pozwalają każdemu Panu na poczucie się atrakcyjniejszym, bardziej męskim i pewniejszym siebie.

Smart Graft – jak przebiega zabieg?

Zabieg poprzedza oczywiście specjalny wywiad, a następnie zakwalifikowany do niego Pacjent po konsultacji ze specjalistą wskazuje obszar, z którego pobrane zostaną zdrowe kosmyki. Wszystko dokonuje się w szczelnym i odpowiednio odkażonym trójpojemnikowym systemie. Do pierwszego pojemnika trafiają włosy zaraz po pobraniu, następnie kierowane są do drugiego pojemnika, gdzie są chronione z pomocą soli fizjologicznej. Jej ewentualny nadmiar gromadzi z kolei trzeci pojemnik. Podczas trwania terapii wilgotność włosów utrzymywana jest w ściśle określonej temperaturze (od 6 do 8 stopni Celsjusza), której poziom podlega kontroli. Specjalista przeprowadzający transplantację dysponuje dwoma typami igieł, a każda z nich wyposażona jest w specjalny skalpel. Cztery średnice skalpela dają możliwość dobrania do grubości włosów. Po zastosowaniu znieczulenia miejscowego lekarz przechodzi do wyłuszczenia włosa igłą pozostającą w ruchu obrotowym. Następnie jest on przekazywany do pojemnika gwarantującego przeżywalność. W ostatnim etapie zabiegu włos za pomocą odpowiedniej głowicy zostaje wszczepiony w wybrane wcześniej miejsce. W zależności od miejsca, w które dokonuje się implantacja (głowa, broda, klatka piersiowa) oraz od indywidualnych preferencji Pacjenta, zabieg trwa od 4 do 6 godzin.

Smart Graft – pielęgnacja pozabiegowa, ocena rezultatów

Kuracja daje zwykle zadowalające efekty. Mimo że sam zabieg jest praktycznie bezinwazyjny, skóra po nim może ulec lekkiemu podrażnieniu. Jednak mikroskopijne ranki szybko się goją, bez konieczności stosowania szwów czy opatrunków. Przeszczepiony kosmyk ukorzenia się w nowym środowisku przez kilka dni i czasami może towarzyszyć temu proces usuwania starych włosów, połączony z ich wypadaniem. W ciągu następnych dwóch-trzech miesięcy zaczynają wyrastać nowe, zdrowe włosy. Jak zapewniają specjaliści z MediArt Clinic: „Smart Graft to bezpieczna i niezwykle skuteczna technologia zagęszczania włosów, stosowana w leczeniu łysienia i nadmiernego wypadania włosów” (https://mediartclinic.pl).

Oczywiście, o ,,nowe” włosy należy dbać, zachowując odpowiednią higienę. Ważne jednak jest to, aby nie podrażnić ani nie uszkodzić niedawno poddanych zabiegowi miejsc. Trzeba też unikać ekspozycji tych obszarów na promienie UV. Przez kilka dni po zabiegu zaleca się stosowanie chłodzących kompresów, a w razie konieczności przyjmowanie leków przeciwbólowych. Włosy po zabiegu wzrastają w naturalnym tempie, choć na wymarzony efekt trzeba czasami poczekać kilkanaście miesięcy.  

Smart Graft – wskazania i przeciwwskazania

Technologia Smart Graft może przynieść efekty w leczeniu łysienia androgenowego, pourazowego, po oparzeniach, a także w przypadku utraty włosów po zabiegach i operacjach, jak również po wyleczonych stanach zapalnych skóry. Transplantacje niebędące następstwem chorób i urazów przeprowadza się głównie z powodów estetycznych – w celu uzupełnienia włosów na głowie, w okolicy brwi, brody, wąsów oraz klatki piersiowej. Choć wielu Panów pragnie skorzystać z tej innowacyjnej technologii transplantacji włosów, nie każdy z uwagi na stan zdrowia może sobie pozwolić na jego przeprowadzenie.

Przeciwwskazaniami do terapii są:

  • choroby układu krążenia,
  • infekcje skóry,
  • nowotwory,
  • zaawansowana postać cukrzycy,
  • alergia,
  • zaburzenia krzepliwości,
  • łysienie plackowate,
  • łuszczyca,
  • ogólne osłabienie organizmu.

O zakwalifikowaniu Pacjenta do zabiegu transplantacji włosów decyduje lekarz prowadzący, po wcześniejszym wywiadzie i weryfikacji wyników badań. Jeżeli pragniesz poznać szczegółowe informacje dotyczące terapii, wejdź na stronę: https://mediartclinic.pl/urzadzenia-hi-tech/smartgraft/ lub skontaktuj się ze specjalistami telefonicznie.

Choroby zębów i przyzębia a ryzyko wystąpienia chorób onkologicznych

Kondycja naszej jamy ustnej wraz z zębami i przyzębiem świadczy nie tylko o stanie naszej higieny stomatologicznej, ale także o aktualnym stanie zdrowia całego organizmu. Wiele chorób wewnętrznych objawia się we wczesnym stadium ich rozwoju właśnie zaburzeniami w obrębie jamy ustnej. Zdarza się, że to lekarz stomatolog zwraca po raz pierwszy uwagę pacjentowi na konieczność konsultacji onkologicznej i potrzebę wykonania badań szczegółowych w tym zakresie. A zatem regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to nie tylko dbałość o zdrowy i piękny uśmiech, ale i szansa na wczesne rozpoznanie chorób nerek, wątroby i serca oraz różnego typu zmian nowotworowych. Stomatolodzy ze Smile Design Clinic zwracają uwagę, że na podstawie badań epidemiologicznych Oral Health Foundation wiemy obecnie, iż zapalenie przyzębia u kobiet trzykrotnie zwiększa u nich ryzyko wystąpienia raka piersi. Niewyleczone zęby dwukrotnie zwiększają natomiast ryzyko zawału u obu płci. Dane te nie pozwalają nam na obojętność i ignorowanie kluczowej dla zdrowia całego organizmu kondycji jamy ustnej, zębów i przyzębia.

Badania brytyjskie

Badania przeprowadzone na wniosek brytyjskiej Oral Health Foundation jednoznacznie potwierdziły, że kobiety borykające się z chorobami przyzębia trzykrotnie częściej zapadały na nowotwory piersi. Dr Nigel Carter, szef Fundacji, twierdzi, że mechanizm tworzenia się nowotworu oparty jest w tym przypadku na rozsiewaniu w organizmie kobiety infekcji z jamy ustnej, która wędruje do innych tkanek organizmu. Ten mechanizm rozszerzania się stanów zapalnych w całym organizmie sprzyja procesom kancerogennym, czyli powodującym występowanie raka. Fundacja zamierza pogłębić badania w tym zakresie, bo dotychczasowe dane naukowe alarmują o możliwości szerzenie się nowotworów sutków i gruczołów mlekowych w piersiach kobiecych właśnie z powodu chorób przyzębia. Dotychczas badaniami nie byli objęci mężczyźni, ale nie jest wykluczone, że dotyczy ich ten sam problem, bowiem zapadalność na raka gruczołów piersiowych wśród mężczyzn także jest coraz wyższa.

Brytyjczycy

Według danych naukowych Oral Health Foundation aż 50% dorosłych Brytyjczyków cierpi na choroby przyzębia, a u 15% z nich choroby te są zaawansowane i wykazują wyjątkowo duże ryzyko korelacji pozytywnej z występowaniem nowotworów piersi. To bardzo poważny problem społeczny, dlatego Fundacja bije na alarm i prowadzi liczne działania badawcze w tym zakresie.

Choroby dziąseł potęgują ryzyko zachorowalności na raka żołądka

Jak informują eksperci ze Smile Design Clinic lekceważone i nieleczone choroby dziąseł są przyczyną zwiększania ryzyka zachorowalności na raka żołądka. Wyniki badań potwierdzających tę, znaną stomatologom z obserwacji gabinetowych, hipotezę potwierdziły rezultaty prac naukowych opublikowane na łamach czasopisma „Journal of Periodontology”. Zespół naukowców z New York University of Dentistry poddał szczegółowym badaniom 35 osób z wykrytymi procesami nowotworowymi w żołądku określanymi mianem stanu przedrakowego. Grupę kontrolną stanowiły osoby wolne od tych problemów zdrowotnych. Aż u 32% osób z grupy ze zmianami nowotworowymi stwierdzono krwawienie z dziąseł i inne zmiany w obrębie przyzębia, takie jak opuchlizny i zasinienia dziąseł. U osób bez zmian nowotworowych krwawienia z dziąseł występowały tylko epizodycznie. Krwawieniom wśród osób z chorobami nowotworowymi towarzyszyła obecność bakterii nazębnych w spotęgowanych proporcjach względem osób zdrowych. Z badań tych wynika, że przesiewowe badania stomatologiczne mogą być także skutecznym narzędziem wczesnej i średniej diagnostyki onkologicznej.

Badania szwedzkie

Również badacze ze szwedzkiego Instytutu Karolinska doszli do podobnych wniosków o związku pomiędzy chorobami przyzębia a występowaniem zmian nowotworowych. W tym największym w Szwecji instytucie badań biomedycznych dowiedziono eksperymentalnie, że pacjentki po utracie zębów i towarzyszącym chorobom dziąseł były aż 11 razy bardziej narażone na wystąpienie i rozwój nowotworu piersi w porównaniu z pacjentkami, które na bieżąco leczyły zęby i przyzębie. Wyniki tych badań nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że zdrowe zęby sprzyjają profilaktyce antynowotworowej i wspierają leczenie nowotworów we wczesnym stadium rozwoju.

Przeczytaj więcej na: http://www.smiledesignclinic.pl/.

Jak wzmocnić włosy? Poznaj maseczki do włosów dla słabych, cienkich, zniszczonych włosów!

Maseczka do włosów to must-have w łazience każdej kobiety. Zazwyczaj stosowane są, aby nadać włosom blasku i ułatwić ich rozczesywanie. Jednak dobrze dobrana maseczka nie tylko poprawi wygląd twoich włosów, lecz także pozytywnie wpłynie na ich kondycję! Maski do włosów Garnier oparte na naturalnych składnikach pozwalają kompleksowo i dogłębnie zadbać o włosy, szczególnie te słabe i zniszczone, wymagające intensywnego wzmocnienia.

Jak wzmocnić włosy?

Podstawą dla mocnych i zdrowych włosów jest oczywiście odpowiednia dieta. Kiedy spożywamy produkty bogate w składniki odżywcze, nie tylko jesteśmy zdrowsi i mamy lepsze samopoczucie, lecz także przekłada się to na wzmocnienie włosów, które rosną silne i odporne na uszkodzenia. Kolejnym znanym sposobem jest regularne podcinanie końcówek, aby zniszczenia na końcach nie powodowały dalszych pęknięć na długościach włosów. Oczywiście nie można też zapomnieć o prawidłowej pielęgnacji włosów i doborze odpowiednich kosmetyków.  

Pielęgnacja włosówjak dbać o włosy?

Pierwszym krokiem do prawidłowej pielęgnacji włosów jest ich dokładne oczyszczenie. Dobry szampon do włosów to  jednak tylko początek. Najważniejszą kwestią jest ich pielęgnacja już po umyciu. Codziennie należy na jeszcze wilgotne włosy nakładać odżywkę, która będzie krok po kroku odżywiać włosy. Zaś dla najlepszego ich wzmocnienia zaleca się 1-2 razy w tygodniu stosować maskę do włosów. Jak działa maseczka do włosów i dlaczego jest tak ważna?

Maseczka do włosów – jak działa?

Maseczka do włosów to produkt, który ma wniknąć w głąb włosów, by je odżywić, nawilżyć i nadać im miękkość oraz delikatność. Maska do włosów sprawia, że włókno włosa otrzymuje o wiele więcej składników odżywczych niż przy stosowaniu samej odżywki. Ważne jest, aby rodzaj maski dobierać do typu swoich włosów. Innych składników potrzebują zniszczone włosy, innych zaś cienkie czy przetłuszczające się. Poznaj naturalne składniki masek do włosów Garnier, które pomogą ci uporać się z problemami włosów!

Wypełnienie ubytków zniszczonych włosów – Fructis Goodbye Damage

Maska Fructis Goodbye Damage to produkt bazujący przede wszystkim na 2 intensywnie odbudowujących składnikach – ekstrakcie z olejku z owoców amli oraz keraphyllu. Owoce amli znane są jako jedne z lepszych antyoksydantów, hamujących procesy starzenia. Regularne używanie olejku z amlą sprawia, że włosy stają się błyszczące, mocne i odżywione aż po same końce. Amla nadaje włosom sprężystość, połysk i zdrowy wygląd.  Keraphyll zaś działa na sam rdzeń włókna włosowego, a także pokrywa powierzchnię włosa ochronną warstwą, aby naprawić ubytki i inne uszkodzenia.

Wypadanie włosów – zahamuj je z Fructis Grow Strong!

Wypadające włosy to problem wielu kobiet. Specjalnie dla nich została stworzona innowacyjna formuła maski Fructis Grow Strong opierająca się na ekstrakcie z jabłek i ceramidach. Wyciąg z jabłek to bogactwo soli mineralnych, cukrów, pektyn i witamin, które odżywiają i nawilżają słabe włosy oraz poprawiają ich kondycję, zaś ceramidy wnikają w strukturę włosa, wzmacniając i nadając siły.

Pogrubienie i zwiększenie objętości – Fructis Densify

Cienkie włosy również wymagają stosowania maski do włosów. Jeśli wybierzesz właściwą dla nich maskę, wcale nie staną się bardziej obciążone i przyklapnięte, a wręcz przeciwnie – maska Fructis Densify pomoże nie tylko wzmocnić, lecz także pogrubić kosmyki. Ekstrakt z granatu bogaty jest w kwas elagowy wykazujący właściwości przeciwutleniające i wzmacniające ściany komórek, zaś fibra-cylane to skuteczna molekuła, która wnika do włókna włosa, aby pogrubić jego strukturę.

Czerniak skóry – czym się objawia, jak mu zapobiegać?

Czerniak skóry to nowotwór złośliwy, wywodzący się z komórek barwnikowych. Najczęstszą lokalizacją czerniaka jest skóra, ale może on powstawać także w błonach śluzowych lub we wnętrzu gałki ocznej. Z roku na rok rośnie częstość występowania nowotworów skóry, w tym czerniaka. Poniżej przedstawiono objawy nowotworu, metody leczenia i profilaktykę.

Read More

Wada zgryzu? To nie problem – załóż aparat!

Piękny uśmiech to element wyglądu człowieka, na który zwracamy uwagę na samym początku znajomości. Zadbane zęby prezentują się estetycznie i świadczą o dbałości o zdrowie, natomiast zażółcone krzywe zęby z ubytkami kojarzą się z zaniedbaniem i często są przyczyną kompleksów. Czasem nawet diastema, obecnie lansowana przez niektórych projektantów i modelki sprawia, że wstydzimy się uśmiechać. Wbrew powszechnym opiniom, stały aparat mogą nosić też dorośli! Sprawdź, jak wygląda założenie aparatu, jak przebiega i ile trwa leczenie ortodontyczne!

Read More

Grzybica paznokci – wstydliwy problem wielu ludzi

Grzybica paznokci to choroba zakaźna wywołana przez grzyby, głównie przez dermatofity, drożdżaki i pleśniowce, które znalazły w ludzkim organizmie warunki sprzyjające penetracji i rozwojowi. Choroba ta dotyka coraz więcej osób i staje się dosyć powszechnym problemem. Jak poradzić sobie z grzybicą paznokci? Leczenie nie jest łatwe, ale jest jak najbardziej możliwe.

Read More

Kawa i herbata – czy faktycznie szkodzą?

Niektórzy z nas piją kawę i herbatę kilka razy dziennie. Niektórzy są nawet uzależnieni od tych napoi, nie wyobrażają sobie dnia bez wypicia chociażby filiżanki kawy. Jednak jak one wpływają na nasz organizm? Szkodzą, a może dobrze wpływają na nasze zdrowie?

Każda herbata zawiera w sobie ekstrakt roślinny zwany teiną. Natomiast kawa zawiera w sobie wyciąg z kakaowca, czyli kofeinę. Jest o wiele silniejsza niż herbata. Często bywa tak, że to właśnie bez kawy nie potrafimy normalnie funkcjonować.

Herbata – zalety

Pamiętajmy, że maksymalnie możemy wypić cztery kubki herbaty dziennie. Chociaż ma wiele zalet, nie powinnyśmy przesadzać z jej piciem. Po pierwsze herbata poprawia naszą koncentrację. Jeżeli nie lubimy kawy, herbata doskonale usuwa senność i dodaje energii. Ponadto działa łagodnie moczopędnie i pobudza nerki do pracy. Spowalnia również starzenie. To idealny napój dla osób, które mają problemy z cholesterolem, ponieważ skutecznie go zmniejsza. Co ważne chroni przed miażdżycą, zawałem i próchnicą. Pomaga także w leczeniu przeziębienia.

Herbata – wady

Herbata posiada również wiele wad. Po pierwsze powoduje nadpobudliwość. Sprawia, że czujemy większy niepokój, a nasze serce znacznie przyśpiesza. Zwiększa również potliwość. Co ważne hamuje wchłanianie żelaza, magnezu oraz wapnia.

Kawa – pozytywne aspekty

Kawa jest o wiele silniejszym napojem niż herbata, dlatego możemy pić jej maksymalnie dwie filiżanki dziennie. Chociaż niektórzy uważają, że źle wpływa na nasz organizm, to posiada również wiele zalet. Kawa pobudza, polepsza naszą koncentrację, pamięć i nastrój. Ponadto przyśpiesza trawienie, przemianę materii i krążenie. Kawa zapobiega chorobom wątroby oraz nerek.

Kawa – negatywnie

Zarówno jak herbata, kawa posiada również wady. Po pierwsze nadmiernie powoduje nerwowość. Przyspiesza tętno oraz podrażnia żołądek. Niestety wypłukuje z naszego organizmy takie składniki jak: magnez i witaminy z grupy B. Nie powinny pić jej osoby, które mają problemy ze snem, ponieważ utrudnia zasypianie.

Mity i fakty o piciu herbaty i kawy

Niektórzy twierdzą, że herbata pakowana w torebkach jest słabszej jakości. Jest to fałsz. Do ekspresowych torebek nie jest pakowana herbata gorszej jakości, tylko drobniejsze liście.

Herbatę w torebce powinno parzyć się krócej niż tą w postaci fusów. Jest to zarówno prawda jak i fałsz. Wszystko zależy od tego jaką herbatę parzymy.

Niektórzy twierdzą, że mocno zaparzona czarna herbata ma takie samo działanie jak kawa. Jest to mit!

Herbata zielona jest zdrowsza od czarnej. Wyniki badań pokazują, że herbata czarna jest tak samo zdrowa jak zielona, jednak obie oddziałują na nasz organizm.

Kawa odwadnia organizm. To fałsz. Co prawda kawa ma działanie moczopędne, jednak na pewno nie odwadnia naszego organizmu.

Kawa chroni przed wypadkiem. To prawda. Dzięki niej poprawia się nasza koncentracja, a ponadto dostarcza ona energii naszemu organizmowi.

Kawa chroni przed rakiem. Prawda. Picie kawy chroni mężczyzn przed rakiem prostaty.

Kofeina jest tylko w kawie. Jest to mit. Nie musimy pić kawy, żeby pobudzić nasz organizm. Zawsze można sięgnąć po inne produkty, które zawierają kofeinę.

Fitoterapia – naturalna medycyna dla Twojego zdrowia!

W dzisiejszych czasach bardzo często nie docenia się dobrodziejstw, które płyną z zastosowania ziół i przypraw w codziennej diecie. Oczywiście, w niektórych kręgach medycyna naturalna jest popularna, a ludzie stają się bardziej świadomi wartości, jakie za sobą niesie. Błędnym jest myślenie, że ziołolecznictwo to dziecina mglista i trudno dostępna. W tym artykule przedstawiamy najzdrowsze zioła i przyprawy, które każdy powinien mieć na co dzień w swojej kuchni. Dowiedz się, co powinieneś stosować w codziennej diecie, aby czuć się dobrze i zachować zdrowie na długie lata.

Read More

Zadbaj o serce

Choroby układu sercowo-naczyniowego są dziś określane mianem chorób cywilizacyjnych. Dzieje się tak, ponieważ są one najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. W Polsce choroby krążenia są odpowiedzialne aż za 50% zgonów rocznie. Nie jest tajemnicą, że ogromny wpływ na powstawanie i rozwój chorób serca ma nasz styl życia, dlatego tak ważna jest codzienna profilaktyka i minimalizowanie ryzyka wystąpienia schorzeń.

Read More